598816-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Järnvägstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Mälartåg
Referensnummer: 19/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60200000 Järnvägstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser att utföra tågtrafik, svara för underhåll av fordon, samt tillhandahålla vissa andra trafikrelaterade tjänster. Trafiken ska utföras med fordon av typ ER1 och Regina som Mälardalstrafik tillhandahåller. För underhåll av fordonen tillhandahåller Mälardalstrafik även en depå i Eskilstuna.
Trafiken ska starta vid tidtabellsskiftet i december 2021 och ska minst bedrivas till tidtabellskiftet i december 2029. Under det första trafikåret omfattar det cirka 15 miljoner fordonskilometer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen