598824-2020 - ResultatSverige-Stenungsund: Företagshälsovård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: 2020/567
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser upphandla en multidisciplinär företagshälsovård som är placerad i Stenungsunds tätort.
Till uppdragets uppgifter hör bland annat att kunna identifiera och beskriva sambanden mellan arbetsmiljö, organisation, produktivitet och hälsa. Uppdraget inriktas mot arbete på individ, grupp och organisationsnivå inom hela arbetsmiljöområdet d.v.s. genom främjande, förebyggande och efterhjälpande åtgärder.
Beställaren önskar även att leverantören erbjuder god kontinuitet i kontakt vid beställningar och kan tillgodose chefernas behov av oberoende expert- och specialistkompetens. Önskvärt är att leverantören har ett proaktivt och konsultativt förhållningssätt, är lyhörd för de faktiska behoven och har god förmåga att ge förslag på åtgärder både på kort och lång sikt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Stenungsunds kommun (Beställaren) genomför en ramavtalsupphandling avseende drift av en multidisciplinär Företagshälsovård för medarbetare i Stenungsund, Orust, Tjörn (inkl. bolag), Lilla Edets kommun samt det av kommunerna gemensamt ägda bolaget Soltak AB, samtliga nedan kallade "beställaren". Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
KommunernaFör information om respektive deltagande kommun/bolag se respektive hemsida;
Stenungsunds kommun
Orust kommun
Tjörns kommun
Lilla Edets kommun
Soltak AB
Omfattning
Beställaren avser upphandla en multidisciplinär företagshälsovård som är placerad i Stenungsunds tätort. Själva uppdraget omfattar ca 6 000 anställda, med anställda avses tillsvidareanställda, visstidsanställda med en anställningstid som är tre (3) månader eller mer.
Föregående årsvolym var ca 2 800 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande avtalsvolym.
Till uppdragets uppgifter hör bland annat att kunna identifiera och beskriva sambanden mellan arbetsmiljö, organisation, produktivitet och hälsa. Uppdraget inriktas mot arbete på individ, grupp och organisationsnivå inom hela arbetsmiljöområdet d.v.s. genom främjande, förebyggande och efterhjälpande åtgärder. De efterfrågade resurserna samt kompetensnivåer för uppdraget beskrivs vidare i kravspecifikationen.
Beställaren ser gärna en leverantör som har goda kunskaper och förståelse för vilka rättigheter och skyldigheter som finns i förhållandet mellan arbetsgivare och medarbetare, och därmed förstår det arbetsrättsliga perspektivet.
Beställaren önskar även att leverantören erbjuder god kontinuitet i kontakt vid beställningar och kan tillgodose chefernas behov av oberoende expert- och specialistkompetens. Önskvärt är att leverantören har ett proaktivt och konsultativt förhållningssätt, är lyhörd för de faktiska behoven och har god förmåga att ge förslag på åtgärder både på kort och lång sikt. Ett av beställarens arbetsmiljömål är att minska sjukfrånvaron från föregående kalenderår, därför är det viktigt att leverantören är en aktiv samarbetspartner i arbetet med målsättningen.
Leverantören kommer i detta uppdrag att samarbeta med HR, beställande chefer, beställarens kontaktperson, medarbetare och fackliga företrädare, önskvärt är att kommunikationen sker på ett tydligt och professionellt sätt. Det är även viktigt att leverantören kan säkerställa en effektiv och korrekt hantering av fakturor.
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Avtalet beräknas starta 1.1.2021 och beräknas löpa 48 månader.
Förbehåll;
De ovan angivna volymerna är uppskattade och det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre, några garanterade volymer lämnas inte. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån exempelvis politiska beslut, verksamhetsförändringar som kan påverka behovet och volymerna.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten. Detta kan bland annat gälla om exempelvis beställaren ska genomföra en egen arbetsmiljöutbildning för verksamheten där arbete med grupprocesser sker i egen regi och kompletteras i vissa delar med företagshälsovårdsleverantören.