598827-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Apparatur för understöd av hjärtfunktioner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjärtstartare, första hjälpenprodukter och utbildning inom HLR och första hjälpen
Referensnummer: UE 23.108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33182000 Apparatur för understöd av hjärtfunktioner
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser köp av hjärtstartare med tillbehör och tillhörande service till offentliga platser i kommunen. Upphandlingen omfattar även produkter för Första hjälpen och material för Första hjälpen och hjärt-lungräddningsutbildning (HLR) samt utbildningar inom hjärt-lungräddning (HLR) och Första hjälpen.
Upphandlingen är uppdelad i tre (3) delområden:
Område 1: Hjärtstartare till offentliga platser inklusive tillbehör och service.
Område 2: Första Hjälpen produkter och utbildningsmaterial HLR
Område 3: Utbildning i Hjärt-Lungräddning (HLR) och/eller i Första hjälpen för kommunens personal. HLR-utbildningen ska finnas både som en utbildning i HLR på vuxna och en separat utbildning för framför allt skol- och förskolepersonal som omfattar utförande av HLR på barn.
Kravspecifikation för varje delområde och tillhörande prisformulär innefattar krav och mer information gällande efterfrågade produkter och tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33182100 Defibrillator, 80560000 Övningar i sjukvård och första hjälpen, 80562000 Första hjälpen-utbildning
II.2.4.
Kontrakt kommer tecknas med en (1) leverantör per anbudsområde under förutsättning att upphandlande myndighet erhåller minst det antalet lämpliga och godtagbara anbud.