598834-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Ramavtal konsulttjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal konsulttjänster
BeskrivningDenna ramavtalsupphandling avser täcka Diggs behov av konsulttjänster inom de verksamhetsområden Diggs uppdrag omfattar. Det kan vara enstaka behov av expertkompetens eller längre uppdrag av förvaltningskaraktär. Avrop från ramavtalet kommer att göras genom förnyad konkurrensutsättning, där uppdragets omfattning specificeras tillsammans med krav, utvärderingskriterier kommer att anges. Exempel på, men inte begränsat till, kompetenser och roller som kan komma att avropas: Arkitekter - entreprisearkitekt, affärsarkitekt, verksamhetsarkitekt, IT-arkitekt, lösningsarkitekt, infrastrukturarkitekt, systemarkitektUtvecklare - backendutvecklare, frontendutvecklare, fullstackutvecklareProjektledare/UppdragsledareAnalytikerUtredareKravfångareVerksamhetsutvecklareÖppna dataInformationssäkerhetIT-säkerhetskonsultWebbtillgänglighetSamordnareTjänstedesignerKommunikatörHR-medarbetareKundtjänstmedarbetare/handläggare
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115637:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet