598843-2019 - ResultatSverige-Linköping: Maskintekniska installationer
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Service, underhåll och installationer inom elområdet för process- och produktionsindustri
Referensnummer: 19/169
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45350000 Maskintekniska installationer
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal med tre leverantörer som kan bistå oss på industrisidan med elinstallationer inom vår process.
Omfattning
Uppdragen omfattar löpande elinstallationer, - service och underhåll inom process- och produktionsindustri för elområdet inom Tekniska verkens verksamhetsområden. Områdenas sammanlagda värde uppskattas till cirka 7 Miljoner SEK per år.
Under revisionsperioder ökar behovet av resurser. Revisionsperioden startar i början av april och sträcker sig fram till slutet på september.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera, som kan påverka behovet och eller volymen.
Uppdragens värde och behovet av tjänsternas utförande endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos B inom avtalsområdet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragen omfattar löpande elinstallationer, - service och underhåll inom process- och produktionsindustri för elområdet inom Tekniska verkens verksamhetsområden. Områdenas sammanlagda värde uppskattas till cirka 7 MSEK per år.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.