Vattenfall Eldistribution AB skall bygga en ny station OT72 strax norr om Skövde. Det nuvarande äldre stationen belägen i centrala Skövde och kommunen önskar att stationen flyttas ut från den centrala delarna av samhället. Nuvarande station uppfördes på 40-tal och är därmed ålderstigen varför den behöver reinvesteras. Stationen försörjer lokalnätet och större industrier kring Skövde.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byggentreprenader