Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll av programvara Rebus
Referensnummer: 553/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn gäller underhåll av ett befintligt IT-system. Skånetrafiken har för avsikt att efter ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering tilldela kontrakt med nuvarande leverantör om underhåll av det av leverantören utvecklade planeringssystemet Rebus.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontrakt tecknas tidigast efter att avtalsspärren löpt ut dvs 2019-12-27