Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Ansökningar eller, där det är tillämpligt, anbud ska skickastill ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Restauratör Carolina Rediviva
Referensnummer: UH2019/94
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i Uppsala universitets tjänstekoncession av en (1) ny restauratör till ett nyrenoverat café. Under våren 2019 slutfördes en omfattande ombyggnation av Carolina Redivivas lokaler. Ombyggnaden omfattar ett nytt café med tillhörande mottagningskök, utökade sittplatser, ny utställningslokal samt nya bibliotekslokaler för utlåningsverksamhet och möten. Carolina Rediviva är universitetsbibliotekets huvudbyggnad och där finns flera avdelningar och biblioteksledningen samt många studieplatser och stora bokmagasin. Uppsala universitetsbibliotek (UUB) är ett forskningsbibliotek som är öppet för alla. Biblioteket ska stödja forskning och utbildning vid universitetet och det övriga samhället. Stora delar av universitetets kulturarvssamlingar finns i byggnaden och även en publik utställning med den berömda Silverbibeln. Mer information om bibliotekets arbete och uppgifter återfinns på webbsidan www.ub.uu.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen