598934-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm-Arlanda: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonskemikalier
Referensnummer: SDA 2022-01389
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia har behov av att upphandla fordonskemikalier inom kategorierna motorolja, transmissionsolja, hydraulolja, smörjfett, kylarvätska och övriga fordonsrelaterade kemikalier i varierande storlek på emballage och även bulkleveranser.
Swedavia har behov av fordonskemikalier till alla Swedavias 10 flygplatser inom kategorierna ovan. Produkterna ska levereras till flygplatsernas godsmottagningar och för vissa bör produkter kunna hämtas i närliggande butiker (gäller ej bulk och fat). Leverans av bulk och fat ska levereras till anvisade platser på flygplatsen som anges vid beställning eller innan leverans. I uppdraget ingår även support för kemikaliefrågor, samt ombesörjande av oljeprover till laboratorium.
”För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans av fordonskemikalier till alla Swedaias 10 flygplatser