Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Traktorer och tillhörande redskap
Referensnummer: SDA 2022-00979
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 16700000 Traktorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia har behov av att köpa in Traktorer och/eller tillhörande redskap. En Jordbrukstraktor är idag en avancerad fordonskategori gällande hydraulik, funktioner samt möjliga redskap som kan nyttjas. Swedavia kommer därför att upphandla funktionen ”Traktor & Redskap” för att säkerställa funktion och inriktningen Swedavia har gällande standardisering.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 16700000 Traktorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Traktorer och/eller tillhörande redskap