2. Förfarande
Förfarande
Titel: Farligt avfall
Beskrivning: Upphandlingen omfattar • Hämtning, behanling och transport av farligt avfall från beställarens sex återvinningscentraler i Mora. Orsa, Älvdalen, Särna, Idre, Malung, Sälen och Lima. • Tillhandahållande av behållare. • Tillhandahållande av utbildad säkerhetsrådgivare och kemist med dokumenterade kunskaper om farligt avfall vid behov. • Hämtning och återvinning av spillolja.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:136499:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall