Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI CXB
Referensnummer: RFI 202311
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska undersöker för närvarande marknaden för att skapa en bättre förståelse för den utrustning som finns tillgänglig och kan möta identifierade behov. Efter genomförd RFI är avsikten att påbörja arbete med upphandling med målsättning att genomföra tilldelning under Q4 2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38430000 Detektions- och analysutrustning, 38432000 Analysapparatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna RFI syftar till insamling av information avseende CXB / Kontaktröntgen brachyterapi inför eventuell upphandling av utrustning till Karolinska Universitetssjukhuset. Genom denna RFI avser Karolinska skapa sig en god överblick av marknaden och tillgänglig utrustning. Med denna ökade kunskap avser vi framställa upphandlingsunderlag för att på bästa sätt tillgodose våra behov inom området.