599216-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Staffanstorp: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för VA-, gata- och markkonsulter
Referensnummer: UH-2023-39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Staffanstorps kommun har erfarenhetsmässigt ett behov av att få utfört vissa konsulttjänster för projektering av VA, mark och gata, framtagande av förfrågningsunderlag, kostnadskalkyler, arbetsmiljöansvar BAS-P samt utredningar, modelleringar, undersökningar och rådgivning inom VA. För att underlätta upphandlingar av ovan beskrivna tjänster, som ofta till sitt belopp är av mindre värde, avser beställaren att teckna separata ramavtal med tre (3) anbudsgivare inom  två kategorier.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kategori 1: VA-utredning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Staffanstorps kommun har erfarenhetsmässigt ett behov av att få utfört vissa konsulttjänster för projektering av VA, mark och gata, framtagande av förfrågningsunderlag, kostnadskalkyler, arbetsmiljöansvar BAS-P samt utredningar, modelleringar, undersökningar och rådgivning inom VA. För att underlätta upphandlingar av ovan beskrivna tjänster, som ofta till sitt belopp är av mindre värde, avser beställaren att teckna separata ramavtal med tre (3) anbudsgivare inom  två kategorier.
Kategori 2: Projektering avseende VA, gata och mark
Del nr: 2