Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sotning- och brandskyddskontroll
Referensnummer: IT 20.059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänstekoncession för drift av uppdrag avseende sotning och brandskyddskontroll i Eskilstuna kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 90915000 Ugns- och skorstenssotning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänstekoncessionsupphandling där entreprenören skall utföra OVK-besiktningar, drift och rengöring av fläktsystem samt upprätta protokoll i enlighet med PBL. Även viss brandskyddskontroll ingår i uppdraget.