599507-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HVB för vuxna, Hälsingland
Referensnummer: 11284
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköpssamverkan Mitt som består av kommunerna i Hälsingland upphandlar hem för vård eller boende (HVB) och motivationsboende till vuxna från 18 år. Deltagande kommuner: Söderhamn, Bollnäs, Ovanåker, Ljusdal, Nordanstig samt Hudiksvalls kommun. Upphandlingen administreras och utförs av Söderhamns kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311000 Social omsorg med inkvartering, 85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen