2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lustgasdestruktor till förlossningsavdelning MSE och NLN
Beskrivning: Upphandlingen omfattar: - Leverans av 2 st lustgasdestruktorer och central utsugsenhet inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. - Teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid - Option på teknisk serviceutbildning Upphandlingen avser endast destruktor och central utsugsenhet. Motorventiler, ledningar till salar och uttag i salar finns. Lustgasdesdruktorerna kommer att placeras på Mälarsjukhuset i Eskilstuna och Nyköpings lasarett åt Kvinnokliniken. Start av klinisk verksamhet beräknas ske hos MSE och NLN under år 2026. Lustgasdestruktorerna ska användas dygnet runt hela året. Lustgasdestruktorerna ska installeras i fläktrum och kommer kopplas till Kvinnokliniken. På MSE ska den kopplas till 10 förlossningsrum, ca. 2 000 förlossningar/ år samt 1 patientrum för kvinnoavdelningen. På NLN ska den kopplas till 5 förlossningsrum, ca 1 000 förlossningar/ år.
Intern identifierare: IN-IN24-0112
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42514000 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av gaser
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del