599567-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kabel, lina och tillhörande produkter – Ramavtal kabel och luftledning 0,4-24 kV
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal kabel och luftledning 0,4-24 kV
BeskrivningVattenfall Eldistribution avser att upphandla ramavtal för leverans, logistik och lagerhållning av kabel och luftledning för i huvudsak spänningsnivåerna 0,4-24 kV. Upphandlingen kommer vara uppdelad i två ramavtal ett för norra respektive södra Sverige, där målsättningen är att ha två olika leverantörer. Utöver Vattenfall Eldistribution kommer även Gotlands Elnät AB och Västerbergslagens Elnät AB kunna beställa på ramavtalet för södra Sverige. Dessa ramavtal kommer vara den huvudsakliga kanalen för inköp och leverans av kabel och luftledning och kommer nyttjas i nya projekt samt i pågående projekt där avtalsvillkoren medger detta. Leverantörerna ska kunna tillhandahålla IT-lösningar samt lämpliga reservrutiner för beställning, uppföljning och avisering av kabelleveranser. Leverantörerna ska för vissa utpekade kabeltyper upprätthålla lagernivåer som inte får underskridas utan Vattenfall Eldistributions godkännande, i tillägg till dessa lagernivåer ska Leverantörerna lagerhålla kabel i tillräcklig omfattning för att klara kravställda leveranstider. För mellanspänningskablar 12-24 kV kommer det att finnas ett dynamiskt prekvalificeringssystem med godkända typer och tillverkare, för övriga kablar kommer tekniska riktlinjer att gälla. Den planerade avtalstiden är 3 grundår plus 3 möjliga optionsår. Vattenfall Eldistribution ser kabel och luftledning som en viktiga strategiska material och vill med dessa ramavtal säkerställa framtida tillgänglighet och ett väl fungerande logistikflöde. De kommande leverantörerna kommer vara viktiga samarbetspartners i Vattenfall Eldistributions projektverksamhet. Som ett led i Vattenfall Eldistributions miljöarbete kommer det finns ett särskilt fokus på att tillhandahållna varor har EPDer, vilket kommer premieras i utvärderingen. Vi bjuder härmed in intreserade föertag att lämna in ansökan att delta i upphandlingen genom att svara på frågorna och läna in efterfrågad information.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 44300000 Kabel, lina och tillhörande produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelRamavtal kabel och luftledning 0,4-24 kV Norra
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104495:Lot:1
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelRamavtal kabel och luftledning 0,4-24 kV Södra
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104495:Lot:2