59957-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Djurfoder
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hösilage och hö
Referensnummer: FM2023-2661
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15700000 Djurfoder
II.1.4.
Kort beskrivning
Livgardet är ett av Försvarsmaktens största förband med många och vitt skilda uppgifter. Livgardet bedriver bland annat hästverksamhet på Kavallerikasernen, Lidingövägen 28 i Stockholm. Vid Kavallerikasernen finns för närvarande ca 100 hästar. Hästarna används vid beriden statsceremoniell verksamhet (beriden högvakt) samt beriden eskort vid korteger. Hästarna används även för utbildning av soldater och officerare. Till hästarna behövs regelbunden leverans av hösilage och hö
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar årlig leverans av ca 300 ton hösilage i balar och ca 40 ton av hö i balar till Försvarsmakten hästar vid Erik Dahlbergsgatan 73 i Stockholm. Leverans sker idag ca en gång/månad. Avrop görs normalt om ca 25- 30 ton per leverans. Volymen ska ses som ett riktmärke och Försvarsmakten garanterar inga volymer