2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal golvarbeten
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för servicearbeten, avhjälpande underhåll, reparationer samt om- och tillbyggnadsprojekt gällande golvarbeten. Upphandlingen omfattar golvarbeten med tillhörande spacklingsarbeten, renoveringsarbeten såsom badrumsrenoveringar, köksrenoveringar etc. Avrop sker genom angiven fördelningsnyckel (se AFD.43) för arbeten understigande 350 000 kr och genom förnyad konkurrensutsättning för arbeten överstigande 350 000 kr upp till 5 000 000 kr. Beställaren avser att teckna ramavtal med totalt tre (3) leverantörer.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115977:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45432110 Golvläggning, 45432130 Golvbeläggning, 45432120 Installationsgolv, 45431000 Golv- och plattläggning, 44112200 Golvbeläggningar