2. Förfarande
Förfarande
Titel: Alströmervallen
Beskrivning: Alingsås IFs damlag har kvalificerat sig för spel i OBOS Damallsvenska och för att kunna spela hemmamatcherna i Alingsås behöver läktaren på Alströmervallen byggas om för att uppfylla SVFFs krav för planer och läktare i damallsvenskan. Varför Alingsåshem inbjuder till upphandlingen avser en totalentreprenad enligt ABT 06.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116679:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212210 Byggnation av idrottsanläggningar för en enda idrottsgren, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 44112000 Diverse byggnadskonstruktioner, 44210000 Konstruktioner och konstruktionsdelar, 44212300 Konstruktioner och delar, 79952000 Evenemang