Upphandlingen avser trafik- och hastighetsmätningar på det kommunala vägnätet samt redovisning av dessa, för successivt avrop under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34923000 Vägtrafikledningsutrustning, 34972000 Trafikmätare, 63712700 Trafikkontroll, 71355000 Mätningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen har under föregående år avropat tjänster till ett värde av cirka 600 000 kr- 700 000 kr per år. Ovanstående angiven kvantitet bygger på 2018, 2019 samt 2021 års verksamhetsutfall och utgör endast en vägledning. Det framtida behovet kan komma att överstiga eller understiga angiven kvantitet. Täby kommun garanterar därmed ingen specifik volym, utan anbudsgivaren åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår.