Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Server-lagring-nätverk
Referensnummer: UPPH2021-00295
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32412110 Internetnätverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal med en leverantör för löpande leveranser av serverhårdvara, lagringslösningar, nätverksutrustning samt datahallsutrustning och därtill förknippad mjukvara samt tillhörande tjänster enligt beskrivning i upphandlingsdokumenten med tillhörande bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30200000 Datorer och datamateriel, 30210000 Databehandlingsmaskiner (maskinvara), 30232600 Dataomvandlare, 30236000 Diverse datautrustning, 30237400 Tillbehör för datainmatning, 32260000 Utrustning för dataöverföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen