599621-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Funktionellt stöd
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Värmeprodukter Anestesi
Referensnummer: VF2021-00029
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33180000 Funktionellt stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2021-00029 Värmeprodukter Anestesi
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
50 Värmetäcke, för aggregat med rak anslutning
51 Värmetäcke, för takvärmare/värmeaggregat med konisk anslutning
52 Värmefilt, självaktiverande
53 Värmeprodukter, passiva
54 Värme/kyldräkt, vattenburen till Allon/CritiCool
55 Värme/kyldräkt, vattenburen till Blanktroll III
Upphandlingens värde:
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 17 500 000 SEK. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov. Varuförsörjningen garanterar inga volymer för den kommande avtalsperioden.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2022-06-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2024-05-31
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Passiva värmeprodukter, aktiva värmetäcken utan behov av aggregat, värmeprodukter för aggregat och kyldräkter
Upphandlingen
50 Värmetäcke, för aggregat med rak anslutning51 Värmetäcke, för takvärmare/värmeaggregat med konisk anslutning52 Värmefilt, självaktiverande53 Värmeprodukter, passiva54 Värme/kyldräkt, vattenburen till Allon/CritiCool55 Värme/kyldräkt, vattenburen till Blanktroll III
Upphandlingens värde:Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 17 500 000 SEK. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov. Varuförsörjningen garanterar inga volymer för den kommande avtalsperioden.