599747-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Tryckta kuvert
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckmaterial allmänt
Referensnummer: VF2019-0008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30199710 Tryckta kuvert
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser varor med två upphandlingsområde.
Området Kuvert med och utan tryck, med och utan fönster mm och område Blanketter, remisser, journalblad mm.
I upphandlingen ingår även tjänsten "godkännande av korrektur" och dess relevanta uppgifter.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2019-0008 Tryckmaterial allmänt
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:50- 67
Detaljerad information om varje grupp och dess innehållande positioner finns i bilaga " Artikelspecifikation".Bilaga 1 "information om produkter" innehåller extra nödvändig information om efterfrågade produkter.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:3 500 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2020-05-01
Avtalets beräknade slutdatum: 2023-04-29
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18938000 Vadderade kuvert, 22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22150000 Broschyrer, 22820000 Blanketter, 22822000 Blanketter och formulär, 30199230 Kuvert
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser tjänster samt varor med två upphandlingsområde.
Området Kuvert med och utan tryck. Med och utan fönster. Journalomslag, vadderade påsar,
Område Blanketter, remisser, journalblad, högkostnadskort, räkningar, kvitton, lablistor, broschyrer och brevpapper mm har avtals start ett år senare.
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:50- 67Detaljerad information om varje grupp och dess innehållande positioner finns i bilaga " Artikelspecifikation".Bilaga 1 "information om produkter" innehåller extra nödvändig information om efterfrågade produkter.