See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förbrukningsartiklar inom Gynekologi, Obstetrik och Neonatal
Beskrivning: Region Östergötland inbjuder härmed till anbudsgivning avseende upphandling: Förbrukningsartiklar inom Gynekologi, Obstetrik och Neonatal. Upphandlingen avser förbrukningsartiklar inom området och innefattar både engångs, en -patients och flergångs produkter. Följande 39 anbudsområden omfattas av upphandlingen: 1. Prolaps och inkontinensringar inte eftergivliga Antal positioner: 7st 2. Prolaps och inkontinensringar eftergivliga Antal positioner: 6st 3. Vaginalspekula självhållande Antal positioner: 3st 4. Vaginalspekula sjävhållande med större öppning 5. Vaginalspekula vinkel Antal positioner: 2st 6. Vaginalspekula självhållande med rökkanal Antal positioner: 3st 7. Vaginal Depressor Antal positioner. 2st 8. Uterussond rak 9. Bartholinikateterset 10. IUI (Intrauterin Inseminationskateter) kateter Antal positioner: 2st 11. Roterbar Biopsitång 12. Pipelle 13. Kopparspiral 14. Spiralfångare 15. Ultraljudsgel 5L dunk 16. Ultraljudsgel, flaska 250-300ml 17. Ultraljudsgel, steril 20-50ml 18. Probeskydd vid ultraljud 19. Glidslem/Glidgel 250-300ml 20. Glidslem/Glidgel flaska/påse 50-100ml 21. Aspirationskit med sugkyrett Antal positioner: 2st 22. Postpartum tamponadballong 23. Hinnsprängare 24. Navelsnodd 25. Sugklocka engångs 26. Amnioskåp med lampa Antal positioner: 2st 27. Provtagningsset för skalpprovtagning med kapillärrör Antal positioner: 2st 28. Fetal Pillow 29. Gynbordsskydd med uppsamlingspåse 30. Gynbordskydd med uppsamlingspåse formbar kant och knytband 31. Graviditetskalender 32. Hörselskydd Neonatal Antal positioner: 2st 33. Ögonskydd Neonatal Antal positioner: 3st 34. Sockerlösning för smärtlindring och hypoglykemi Antal positioner: 2st 35. Matningsbägare 36. Nappflaska flergångs Antal positioner: 2st 37. Nappflaska för pastörisering 38. Bröstvårtsskydd vid amning Antal positioner: 3st 39. Amningsinlägg
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Prolaps och inkontinensringar inte eftergivliga
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33681000 Nappar, bröstkupor och liknande babyartiklar, 33750000 Babyvårdsprodukter, 85111300 Gynekologisk sjukhusvård, 85111320 Förlossningsvård, 85121210 Gynekologisk vård eller förlossningsvård
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Prolaps och inkontinensringar eftergivliga
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Vaginalspekula självhållande
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Vaginalspekula sjävhållande med större öppning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Vaginalspekula vinkel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Vaginalspekula självhållande med rökkanal
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Vaginal Depressor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Uterussond rak
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Bartholinikateterset
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: IUI (Intrauterin Inseminationskateter) kateter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Roterbar Biopsitång
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Pipelle de Cornier
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Kopparspiral
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Spiralfångare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Ultraljudsgel 5L dunk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Ultraljudsgel, flaska 250-300ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Ultraljudsgel, steril 20-50ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Probesydd vid ultraljud
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Glidslem/Glidgel flaska 250-300ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Glidslem/Glidgel flaska/påse 50-100ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Aspirationskit med sugkyrett
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:21
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Postpartum tamponadballong
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:22
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Hinnsprängare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:23
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Navelsnodd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:24
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Sugklocka engångs
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:25
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: Amnioskåp med lampa
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:26
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: Provtagningsset för skalpprovtagning med kapillärrör
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:27
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: Fetal Pillow
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:28
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: Gynbordsskydd med uppsamlingspåse
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:29
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: Gynbordskydd med uppsamlingspåse formbar kant och knytband
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:30
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: Graviditetskalender
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:31
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: Hörselskydd Neonatal
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:32
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: Ögonskydd Neonatal
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:33
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: Sockerlösning för smärtlindring och hypoglykemi
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:34
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: Matningsbägare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:35
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: Nappflaska flergångs
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:36
Del (anbudsområde): LOT-0037
Titel: Nappflaska för pastörisering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:37
Del (anbudsområde): LOT-0038
Titel: Bröstvårtsskydd vid amning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:38
Del (anbudsområde): LOT-0039
Titel: Amningsinlägg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120128:Lot:39