600037-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Skyltar och liknande föremål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyltar och tillhörande tjänster
Referensnummer: EUI 20 037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44423400 Skyltar och liknande föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för skyltar och tillhörande tjänster, både inomhus- och utomhusskyltning. Göteborgs universitet har en standard för skyltning d.v.s. materialval, grafisk layout, kvalitet och utseende. Det är viktigt att kommande leverantör/-er lever upp till samma kvalitativa nivå. Bilaga 2 "Göteborgs universitets skyltprogram" ska följas. Vid frågor ska sektionen för lokalförsörjning vid Fastighets- och serviceenheten kontaktas, för att säkerställa att en enhetlig skyltning uppnås. Mer info Skyltar – Medarbetarportalen (gu.se)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928470 Skyltning, 34928472 Skyltar, 44423450 Namnskyltar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Göteborgs universitet är inne i en expansiv period och ett flertal nya byggnader planeras att uppföras i Göteborgs centrala delar. Det pågår även ett flertal ombyggnationer och anpassningar.
Syftet med upphandlingen är att avtalad leverantör på ett professionellt sätt ska vara universitetets olika verksamheter behjälplig med inom- och utomhusskyltar, och montering av skyltar. Universitetet önskar också få hjälp med konsultation på plats där leverantör är behjälplig med att guida beställaren i placering av skyltar och liknande.