60007-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ex-ante Notice — Single Molecule Large Imaging Microscope
Referensnummer: 2-4045/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Ex-ante notice:
Purchase of a high-speed automated microscope for single-molecule fluorescent RNA in situ hybridization (smFISH), the OBI Stellavision SV20.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38510000 Mikroskop, 38512000 Jon- och molekylmikroskop
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
The instrument will primarily be used by the Division of Molecular Neurobiology, Department of Medical Biochemistry and Biophysics (MBB), Karolinska Institutet (KI), Solna, for its research activities.