2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fastighetsjour
Beskrivning: Med fastighetsjour avses att entreprenören utanför ordinarie arbetstid ska avhjälpa akuta fel som uppstår i fastigheterna på ett snabbt, smidigt och ekonomiskt sätt. Syftet med ett snabbt avhjälpande är att undvika större skador samt undanröja risk för följdskador på våra fastigheter samt att upprätthålla en hög servicenivå för våra hyresgäster. Exempel på akuta fel som ska kunna hanteras av fastighetsjouren är: stänga av utströmmande vatten, uppsuga vatten, byta säkringar, låna ut vitvaror, återstarta pumpar och fläktar, ta ut tvättgods ur allmänna tvätt- och torkmaskiner, sanera föroreningar i allmänna utrymmen, åtgärda stopp i vattenlås och WC-stolar, skyddstäcka trasiga glasrutor och dylikt.
Intern identifierare: 2026-078
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98341130 Fastighetsskötsel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000