60037-2020 - ResultatSverige-BORÅS: Elmätare
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av debiteringsmätare och insamlingssystem för el
Referensnummer: 1504
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38554000 Elmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Borås Elnät AB inbjuder er att inkomma med ansökan om att erhålla förfrågningsunderlag för upphandling av debiteringsmätare och insamlingssystem för el.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32440000 Fjärrmät- och terminalutrustning, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 51110000 Installation av elektrisk utrustning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 65500000 Mätaravläsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar förnyelse av Borås Elnäts samtliga debiteringsmätare för el samt insamlingssystem för dessa. Leveransen ska säkerställa att Beställaren uppfyller de nya krav som ställs i Förordningen (1999:716) om mätning, beräkning och rapportering av överförd el.
Leveransen omfattar:
• Elmätare
O Kategori 1 (Ca 45 000 stycken)
O Kategori 2 (Ca 1 100 stycken)
O Kategori 3-5 (Ca 45 stycken)
• Insamlingssystem för samtliga mätare
• Kommunikationslösning för kommunikation mellan mätare och insamlingssystem
• Integration av insamlingssystemet mot befintligt Kundinformationssystem och befintligt Nätinformationssystem
• Installation av mätare, kommunikationslösning och insamlingssystem
• En option på ett ramavtal för avrop av mätare för Beställarens framtida behov
Upphandlingen avser installation, dokumentation, test och driftsättning av mätare, insamlingssystem, kommunikationslösning och integrationer. Leverantören ansvarar för att planera och genomföra hela leveransen. Beställaren tillhandahåller underlag för samtliga mätarbyten och svarar för erforderliga åtgärder i befintliga IT system.
Installation av samtliga kategori 1 mätare ingår i leveransen. Installation och kontroll av mätplats för kategori 2 – 5 mätare kan komma att ingå i leveransen.