600370-2021 - PlaneringSverige-Gävle: Utbildningstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Utvecklande ledarskap (UL)
Referensnummer: LM2021/047017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inför en eventuell upphandling vänder sig nu Lantmäteriet till marknaden med en informationsförfrågan s.k RFI (Request For Information) där intresserade företag inom utbildningstjänster kan besvara ett antal frågor hur leverantörer ser på modeller för upphandling av produkter och tjänster inom området.
Inledning
Lantmäteriet kommer eventuellt att upphandla utbildning i UL-Utvecklande Ledarskap (enligt Försvarshögskolans modell) och övriga tjänster inom chefsförsörjning (t ex Ledningsgruppsutveckling, chefsstöd, övriga utbildningsinsatser, coaching m m).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80511000 Personalutbildning, 80532000 Chefsutbildning, 80570000 Personlighetsutvecklande utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är en RFI inför en eventuell upphandling av utbildning i UL-Utvecklande Ledarskap (enligt Försvarshögskolans modell) och övriga tjänster inom chefsförsörjning (t ex Ledningsgruppsutveckling, chefsstöd, övriga utbildningsinsatser, coaching m m)