See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Öppet förfarande WEBBYRÅ (Ramavtal)
Beskrivning: Se strukturerade upphandlingsdokument
Intern identifierare: ALLM 2025/14
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Se strukturerade upphandlingsdokument
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48220000 Programvara för Internet och intranät, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212220 Programvaruutvecklingstjänster för Internet och intranät, 72212224 Programvaruutvecklingstjänster för webbredigering, 72253200 Stödtjänster för system, 72413000 Webbsideutformningstjänster, 72415000 Webbvärdtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Fullservicebyrå
Beskrivning: Jämställdhetsmyndighetens söker en webbyrå som har ett ansvar för att förvalta och vidareutveckla våra webbplatser. Syftet med vår kommunikation är att på ett tydligt, relevant och trovärdigt sätt förmedla Jämställdhetsmyndighetens uppdrag, roll som expertmyndighet som bidrar med kunskap och fakta om jämställdhet, samt resultat av Jämställdhetsmyndighetens arbete. Våra webbplatser är ett nav i vår kommunikation oavsett om målgruppen är beslutsfattare, yrkesverksamma eller studenter. Vi har flera olika typer av innehåll som till exempel fakta, statistik och analys, metodhandböcker, webbutbildningar och att tillgängliggöra våra rapporter och remisser. Idag har vi webbplatserna Jämställdhetsmyndigheten med undersajterna: Swedish Gender Equality Agency Nationella samordningen mot prostitution och människohandel | NSPM och Jämställdhetsmyndighetens webbutbildningar - Jämställdhetsmyndigheten | Utbildningsplattform ,. En sajt för ett våldspreventivt program är framtagen men är inte lanserad. Webbplatserna har CMS Umbraco och Wordpress. Vi söker en leverantör som också kan komplettera den kompetens som finns på kommunikationsavdelningen. Avdelningen leds av kommunikationschef och har 14 medarbetare. Där finns en webbredaktion med mycket stor intern kompetens i digital strategi, webbförvaltning, tillgänglighet och innehållsarbete på webbplatser. Jämställdhetsmyndighetens förväntar sig att byrån kan ha god förståelse för myndighetens mål, behov och se på relevanta lösningar på sikt. Myndigheten tror på nära dialog och en byrå som är aktiv part, lyhörd för varandras kompetenser och hjälpas åt att se utvecklingsmöjligheter för att nå mål och effekter. Det är viktigt att Jämställdhetsmyndigheten har en leverantör som har goda arbetsprocesser med transparens för kostnader och uppföljning. Idag har Jämställdhetsmyndigheten ett befintligt avtal som löper ut 2025-09-21 som kommer ersättas genom denna upphandling. Tjänster som ingår i avtalet: Upphandlingen avser en webbyrå och omfattar flera tjänsteområden inom kommunikation som ska kunna avropas under ramavtalsperioden. Uppdragen som kommer till myndigheten kan vara allt från större och långsiktiga regeringsuppdrag, myndighetsövergripande projekt till mindre enskilda kommunikationsinsatser och rådgivningsstöd. Tjänster inom följande områden ska kunna avropas under ramavtalsperioden (se vidare Krav på efterfrågade uppdrag och tjänster 3.5): Utveckling av Jämställdhetsmyndighetens webbplatser i Content management System (CMS) Umbraco och Wordpress. Teknisk support. Hostinglösning Teamsamarbete för projketsprintar inklusive projketledning, utvecklin, UX- och UI-lösningar, testning och uppföljning. Utveckling av nya webbplatser (undersajter) Rådgivning och vägval för utveckling och kunskapsöverföring. Leverantören ska kunna leverera tjänster och kompetenser inom efterfrågade områden och kompetensnivåer (se del 3.5). För delar som leverantören inte har möjlighet att själv leverera kan underleverantörer anlitas.
Intern identifierare: 1671698
Ytterligare klassificering (cpv): 48224000 Programvara för webbredigering, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72212224 Programvaruutvecklingstjänster för webbredigering, 72253200 Stödtjänster för system, 72413000 Webbsideutformningstjänster, 72415000 Webbvärdtjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Nej
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Fullservicebyrå (1) (1)
Beskrivning: Det är en WEBBYRÅ som efterfrågas - Se strukturerade upphandlingsdokument
Intern identifierare: 1672962
Ytterligare klassificering (cpv): 48224000 Programvara för webbredigering, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72212220 Programvaruutvecklingstjänster för Internet och intranät, 72212224 Programvaruutvecklingstjänster för webbredigering, 72253200 Stödtjänster för system, 72413000 Webbsideutformningstjänster, 72415000 Webbvärdtjänster