600500-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Hyresvärd för nytt Polishus, Värnamo.
Referensnummer: A166.172/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser upphandling av ett projekteringsavtal som ska generera ett genomförandeavtal samt ett hyresavtal med vinnande anbudsgivare i denna upphandling. Detta ska tillgodose Polismyndighetens behov av fastighetsägare och hyresvärd i Värnamo. Hyresavtalet omfattar leverans av tjänsten som hyresvärd och rollen som fastighetsägare inom delar av de kommunägda fastigheterna Nöbbele 7:2, Nöbbele 7:5 samt Rörstorp 6:31 under en hyresperiod om 12 år.
Leverantören ska ansvara för projektering och framtagande av handlingar såsom systemhandlingar samt rambeskrivningar, i samarbete med Polismyndigheten och utifrån Polismyndighetens krav, samt erforderliga detaljplanehandlingar. Handlingarna ska vara så uttömmande att Polismyndigheten kan genomföra en upphandling av totalentreprenad med fastpris utifrån Polismyndighetens behov och kravställning. Leverantören ska agera byggherre under entreprenadtiden samt medverka i planprocessen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen