600504-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation lokaler Degerbyn
Referensnummer: UH-2023-277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av
·         Byggnad 1b: Personalutrymme i två plan
·         Byggnad 4: Varmgarage i två plan samt spolhall
·         Byggnad 5: Förrådsbyggnad för kall- och varmförråd samt avtiningshall
·         Byggnad 6: Skärmtak
·         Byggnad 7 & 8: Carport
Ombyggnad av:
·         Byggnad 1a: Förråd och personalutrymme samt höjning av tak och nytt våningsplan med teknikrum
Rivning av:
·         Delar av byggnad 1a
·         Befintligt kallförråd (för att bereda plats för Byggnad 1b)
Övrigt:
·         Installationsarbeten i byggnad 1.
Markarbeten innefattande bl.a.:
·         Kabel och ledningsförläggning
·         Oljeavskiljare och brunnar
·         Ny överyta inom entreprenaden
Omfattning i detalj framgår av förfrågningsunderlaget i sin helhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 130 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
• Byggnad 1b: Personalutrymme i två plan
• Byggnad 4: Varmgarage i två plan samt spolhall
• Byggnad 5: Förrådsbyggnad för kall- och varmförråd samt avtiningshall
• Byggnad 6: Skärmtak
• Byggnad 7 & 8: Carport
• Byggnad 1a: Förråd och personalutrymme samt höjning av tak och nytt våningsplan med teknikrum
• Delar av byggnad 1a
• Befintligt kallförråd (för att bereda plats för Byggnad 1b)
• Installationsarbeten i byggnad 1.
• Kabel och ledningsförläggning
• Oljeavskiljare och brunnar
• Ny överyta inom entreprenaden