600520-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kopieringspapper
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorspapper 2021
Referensnummer: 23.2-10936-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30197643 Kopieringspapper
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av Kontorspapper.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet till totalt 80 000 000 SEK exklusive moms. Under förutsättning att Ramavtalen tecknas enligt plan är fördelning av den uppskattade omsättningen per anbudsområde: Anbudsområde A 25 procent dvs. 20 000 000 SEK, Anbudsområde B 75 procent dvs. 60 000 000 SEK.
Ramavtalet beräknas träda i kraft 2022-12-13 och löper under en period av högst 48 månader.
Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till fem (5) Ramavtalsleverantörer per anbudsområde under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudets språk, om inte annat framgår.
Sista tidpunkt för att lämna anbud är 2022-11-25 23:59.
Tilldelningsbeslut beräknas fattas under fjärde kvartalet 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30197620 Skrivpapper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar följande pappersprodukter:
Vitt kopieringspapper
Papper för fyrfärgskopiering motsvarande 4CC
Färgat papper (svag/mellansvag nyans i färgerna gul, blå, grön, rosa samt i röd nyans)
Arkivbeständigt papper
Åldringsbeständigt papper
Papper för offsettryck
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudets språk, om inte annat framgår. Enstaka ord i anbudet kan vara på engelska, danska eller norska. Vad gäller CV, produktbeskrivningar, certifikat och jämförbara handlingar kan enstaka meningar vara på engelska, danska eller norska.