Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalkning sjöar våtmarker och vattendrag
Referensnummer: 2021018-L
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalkning av sjöar, våtmarker och vattendrag inom kommunen med tillhörande tjänster. Kalkning görs även utanför Lessebos kommungräns när avrinning sker till sjöar, våtmarker och vattendrag inom kommungränsen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90700000 Miljötjänster, 90710000 Miljöledning, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar, 90740000 Spårning, övervakning och återställning av förorenande ämnen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen