600575-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Pensionsinvesteringar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration och försäkring
Referensnummer: UH-2021-334
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66131100 Pensionsinvesteringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar fullständig pensionsadministration av KAP-KL, AKAP-KL, PFA, PA-KL samt äldre bestämmelser och överenskommelser inkluderande pensionsreglementen för förtroendevalda. Upphandlingen avser samtliga anställda och förtroendevalda för Kommunerna såväl som samtliga avgångna med intjänad förmånsrätt och de för vilka ovan Kommunerna har skyldighet att betala kostnadsbidrag för framtida pensioner samt samtliga pensionärer. Upphandlingen omfattar vidare option på försäkring av den förmånsbestämda ålderspensionen (FÅP) med tillhörande premiebefrielse samt option på efterlevandepension till vuxen och barn, option på inlösen av äldre pensionsutfästelser.
Upphandlingen genomförs som en totalupphandling på pensionsadministration och försäkringslösningar för kollektivavtalade förmåner (FÅP och EP/BP) samt inlösen av äldre pensionsutfästelser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66131100 Pensionsinvesteringar, 66520000 Pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsstart är planerad till 1 oktober 2022. Respektive myndighet kommer teckna eget avtal.
Avtalstid är 4år (med option om ytterligare 2år)
Deltagande myndigheter & takvolymer för respektive avtal:
Värnamo kommun, 1 500 000 SEK
Vaggeryds kommun & SÅM 880 000 SEK
Gislaveds kommun, 1 500 000 SEK
Gnosjö Kommun, 1 000 000 SEK
(SÅM=Kommunalförbund för renhållning)
Under V51-52 kommer vi begränsad med möjlighet att svara på frågor