See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ärendehanteringssystem för kundtjänst
Beskrivning: Inom Trafikförvaltningens Resenärsservice ska ett ärendehanteringssystem inklusive kundregister upphandlas då nuvarande avtal avslutas. SL, Waxholmsbolaget och Färdtjänst erbjuder idag kundtjänstservice via flertalet kanaler såsom telefon, epost, chat etc. Trafikförvaltningen har genom avtalad kundtjänstleverantör ca 120 medarbetare som dagligen arbetar med att bemöta resenärers förfrågningar, reklamationer och behov av information om våra produkter och tjänster.
Intern identifierare: TN 2023-1241
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000