600609-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Tingsryd: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala inköp
Referensnummer: 23-019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar varuplock och leverans av dagligvaror för till kunder i hemtjänsten inom Tingsryds tätort, samt tillhandahållande av elektronisk beställning av dagligvaror där beställningar kan ske. Med omsorgstagare avses de personer som har fått beviljat biståndsbeslut för stöd vid inköp av dagligvaror inom Tingsryds tätort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översiktlig beskrivning av uppdraget
Anbudsgivaren ska tillhandahålla en helhetslösning med elektronisk beställning, plock och packning av varor, betalning och leverans av varor hem till omsorgstagaren.
Omsorgstagarna bestämmer själva vilka varor som ska beställas samt bekostar sina egna varor. Omsorgstagarna får hjälp av beställarens personal att genomföra beställningarna. Kommunen betalar för plock/leverans medan dagligvarorna betalas av omsorgstagaren via anbudsgivarens tillhandahållna lösning. Elektronisk beställning kan vara lösningar så som webbshop, mejl eller telefon.
Omfattning av uppdrag:
Idag är det cirka 36 stycken omsorgstagare med beviljat biståndsbeslut för stöd vid inköp av dagligvaror som nyttjar tjänsten. Normen är inköp en gång per vecka per omsorgstagare. Leveransadresserna är belägna inom Tingsryds tätort. Omfattningen av uppdraget kan såväl minska som öka.
Takvolym för ramavtalet är 90 stycken samtidiga omsorgstagare under avtalstiden. Takvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. När takvolym för avtalet har uppnåtts upphör detta att gälla.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för succesiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Option:
Beställarens har möjlighet att ansluta fritidsverksamheten Mullvaden till aktuellt avtal för framtida matinköp. Anbudsgivaren ska tillhandahålla en helhetslösning med elektronisk beställning, plock och packning av varor, betalning och leverans av varor till fritidsverksamheten. Kommunen betalar för plock/leverans och dagligvarorna via faktura.