2. Förfarande
Förfarande
Titel: Energiuppföljningssystem
Beskrivning: Uppsalahem upphandlar ett modernt energiuppföljningssystem som ska stödja vår resa mot ett mer datadrivet och hållbart arbetssätt. Systemet ska samla in, strukturera, visualisera och analysera energidata (el, värme, kyla, vatten, IMD, egen produktion) samt möjliggöra hantering av avvikelser, nyckeltal, prognoser och klimatpåverkan. Vi söker en lösning som förenklar rapportering, stödjer målstyrning och sömlöst integreras i vårt digitala ekosystem.
Intern identifierare: UH 2025-000445
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48610000 Databassystem, 48810000 Informationssystem, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314200 Energiförvaltning, 72250000 System- och stödtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000