See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kopierings- och tryckeritjänster
Beskrivning: Upphandlingskontoret genomför en upphandling av kopierings- och tryckeritjänster för Bergs, bräcke, Härjedalens, Ragundas Strömsunds, Åre och Östersunds kommuner samt Vatten och miljöresurs i Berg Härjedalen AB
Intern identifierare: 00038-2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Avtalsvillkor
Beskrivning: Upphandlingen avser olika slag av kopierings- och tryckeritjänster såsom ritningskopiering, fotokopiering, snabbkopiering, färgkopiering, plottning, produktion av stora bilder, affischer inklusive efterbehandling, olika printnings- och trycktjänster. Förarbeten som till exempel layout-arbeten och scanning. Efterarbeten som till exempel plockning, skärning, falsning, inbindning, och ihop-plockning av pärmar samt tryckeriarbeten så som, affischer, foldrar, visitkort, almanackor mm. Ytterligare kopierings- och tryckeritjänster som inte är kända av beställarna vid tidpunkten för själva upphandlingen kan bli aktuella under avtalsperioden. Beställarna har till viss del möjlighet till kopiering och tryck i egen regi.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Krav