600630-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Markanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markarbeten trygghets -och klimatprojekt
Referensnummer: T2019-03701
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar markarbeten bland annat bestående av ombyggnad av torg och andra ytor i trygghetsskapande syfte, samt utförande av LOD-lösningar för omhändertagande av dagvatten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45232450 Anläggningsarbeten för dränering, 45246000 Vattenreglering och översvämningsskydd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen