2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av kamera för gränskontroll
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att upphandla kamerautrustning som möjliggör pålitlig och snabb fotografering av inresande tredjelandsmedborgare vid gränsövergångsställen. Kameran ska integreras i den tekniska lösning som används för EES och fungera i realtid i samband med gränskontrollens registreringsprocess.
Intern identifierare: A529.384/2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 35125100 Sensorer, 35125110 Biometriläsare, 38651100 Kameralinser, 38651200 Kamerahus
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att upphandla kamerautrustning som möjliggör pålitlig och snabb fotografering av inresande tredjelandsmedborgare vid gränsövergångsställen. Kameran ska integreras i den tekniska lösning som används för EES och fungera i realtid i samband med gränskontrollens regi-streringsprocess.
Intern identifierare: Upphandling av kamera för gränskontroll