600701-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt – Tekniska konsulter inom NVI och MKB
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter inom NVI och MKB
Beskrivning: Ramavtal för tekniska konsulttjänster inom naturmiljö. Uppdragen omfattar bland annat naturvärdesinventeringar (NVI), miljökonsekvensbeskrivningar (MKB), analyser av grön infrastruktur, friluftsvärden samt underlag vid tillståndsprövningar enligt miljöbalken.
Intern identifierare: 25/62
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt
Ytterligare klassificering (cpv): 90712000 Miljöplanering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del – ska besvaras av alla anbudsgivare och gäller alla delområden.
Beskrivning: I enlighet med upphandlingsdokumentet/förfrågningsunderlaget.
Intern identifierare: 1750418-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Bollebygd - ska besvaras av anbudsgivare som lämnar anbud för detta område.
Beskrivning: Bollebygds kommun
Intern identifierare: 1750419-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Tranemo - ska besvaras av anbudsgivare som lämnar anbud för detta område.
Beskrivning: Tranemo
Intern identifierare: 1750420-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Ulricehamn - ska besvaras av anbudsgivare som lämnar anbud för detta område.
Beskrivning: Ulricehamns kommun
Intern identifierare: 1750421-3
Huvudklassificering (cpv): 90712000 Miljöplanering