Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - ICD och CRT-D med Bluetooth
Referensnummer: RS 2022/939
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33182210 Pacemaker
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg avser att teckna ramavtal med flera Leverantörer inom varje delområde för leverans av ICD och CRT-D med Bluetooth. Upphandlingen omfattar även lån av programmerare och utbildning av klinisk personal.
Upphandlingen är uppdelad i tre (3) delområden:
Delområde A - VVI-ICD
Delområde B - DDD-ICD
Delområde C - CRT-D
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33182000 Apparatur för understöd av hjärtfunktioner, 33182100 Defibrillator, 33182200 Apparatur för hjärtstimulering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen