600862-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Staffanstorp: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlig assistans och ledsagarservice
Referensnummer: 2023-ON-105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar utförande av personlig assistans, inklusive kommunalt basansvar, enligt SFB 51 kap. och assistans enligt 9 § punkt 2 LSS för barn, ungdomar och vuxna bosatta i Svedala respektive Staffanstorps kommuner och som valt kommunen som assistansanordnare. För Staffanstorps kommun omfattar Uppdraget även tjänsten ledsagarservice enligt 9 § punkt 3 LSS. Upphandlingen syftar till att genom konkurrensutsättning finna den mest lämpade utföraren av verksamheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 85 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Verksamheten ska drivas som en ren entreprenad. Respektive kommun erhåller ersättning från Försäkringskassan och ersätter entreprenören med motsvarande ersättning. Värdet av upphandlingen är beräknat baserat på nuvarande uppdrag i båda kommuner, men inga volymer garanteras.