600902-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljötekniska undersökningar av förorenade områden
Referensnummer: NV-04767-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturvårdsverket inbjuder er att inkomma med anbud gällande upphandling av Miljötekniska undersökningar av förorenade områden.
Naturvårdsverket arbetar aktivt för att undersöka och hantera de förorenade områden som Naturvårdsverket är ansvarig för enligt 10 kap. miljöbalken. Naturvårdsverket har utfört ansvarsbedömningar och MIFO fas 1-inventeringar på förorenade områden(objekt) där Naturvårdsverket är fastighetsägare och där uppgifter om ansvar och riskklass saknats. I detta arbete har framkommit 9 områden som Naturvårdsverket är helt eller delvis ansvarig för att undersöka och eventuellt åtgärda i riskklass 1-3. Detta uppdrag är led i att hantera dessa inledningsvis 9 områden.
Naturvårdsverket avser teckna avtal med en (1) leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71351500 Markundersökningstjänster, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt, 90714500 Miljökvalitetskontroll, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar, 90732000 Tjänster avseende jordföroreningar, 90732400 Rådgivning om jordföroreningar, 90732500 Kartläggning av jordföroreningar, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar, 90743000 Tjänster med avseende på förorening av giftiga ämnen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Högsta deponi i Uppsala Uppsala län; Uppsala kommun Riskklass 1
Sundbyholm avfallsdeponi Södermanlands län; Eskilstuna kommun Riskklass 2
Hållsjöhyttan Örebro län; Karlskoga kommun Riskklass 3
Gammelhyttefältet Örebro län; Lekebergs kommun Riskklass 3
Madbackens såg Jönköpings län; Jönköpings kommun Riskklass 3
Tabergs gruva Jönköpings län; Jönköpings kommun Riskklass 2
Nygård, rödfyr Västra Götalands län; Vänersborgs kommun Riskklass 2
Svallklev, rödfyr Västra Götalands län; Vänersborgs kommun Riskklass 3
Kärragårdens kalkbruk, rödfyr Västra Götalands län; Götenes kommun Riskklass 2