60105-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringstjänster
Referensnummer: UH-2020-444
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser rekryteringstjänster.
Upphandlingen är delad i tre delområden och anbudslämnaren kan välja att lämna anbud på ett eller flera delområden.
De tre delområdena är:
Delområde 1) Skellefteå kommun med kommunala bolag enligt bilaga avtal
Delområde 2) Norsjö kommun
Delområde 3) Malå kommun
Avtalet är uppdelat i två delar enligt nedan:
· Rekrytering till högre chefs- eller specialistbefattningar
· Rekryteringskonsult på timbasis (exempelvis vid sjukdom, arbetstoppar)
För mer information, se upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 900 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Skellefteå kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Alla upphandlande myndigheter som deltar i upphandlingen ska kunna använda sig av båda delarna i avtalet. Kunden ska kunna avropa rekryteringskonsult för hela rekryteringsprocessen men även specifika delar samt avropa rekryteringskonsult på timbasis, exempelvis vid sjukdom och arbetstoppar.
Leverantören ska vara tillgänglig för uppdrag på kort varsel. En till tre dagar från att kunden har avropat rekryteringstjänster enligt avtal ska leverantören ha påbörjat uppdraget.
Under rekryteringsprocessen ska konsulten anpassa sin kalender och utifrån kundens behov och önskemål delta på fysiska träffar eller digitalt via verktyg som stöds inom kundens verksamhet.
Rekryteringskonsulten ansvarar för att driva rekryteringsprocessen framåt och hålla uppdragsgivaren uppdaterad i processen.
Skellefteå kommuns behov är oftast att rekryteringskonsulten ska vara på plats.
Avtalet är ett ramavtal och inga volymer garanteras.
Norsjö kommun
Del nr: 2
Malå kommun
Del nr: 3