60107-2017 - ResultatSverige-Lycksele: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster Hälsa- och Sjukvård.
Referensnummer: UH-2016-181
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att täcka de personalbehov som uppstår för kommunen gällande sjuksköterskor och sjukgymnaster/fysioterapeuter. Avropsberättigade parter är Storuman, Sorsele, Dorotea och Vilhelmina.
Upphandlingen är en delad upphandling där anbudsgivaren kan svara på dels enbart på gruppen sjuksköterskor eller enbart bara på gruppen sjukgymnaster/fysioterapeuter. Anbudsgivaren kan även lämna anbud på båda grupperna.
Den beräknade års volymen är ca 3 000 000 SEK/år medräknat avropsberättigade parter.
Kommunen kan inte garantera att avrop kommer att uppgå till någon viss volym under avtalsperioden. Vid avrop från detta ramavtal sker detta vid varje uppdrag utgående från avropande enhet och avropsberättigade parters behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde Sjuksköterskor
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsområde Sjukgymnaster/Fysioterapeuter
Del nr: 2