Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolktjänster 2021
Referensnummer: 21-039
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tillhandahållande av tolktjänster, i form av kontakt-, telefon- och videotolkning samt översättning av text för Tingsryds kommun. Enligt 13 § förvaltningslagen (2017:900) har myndigheter ansvar för att anlita tolk i situationer då en annan person inte behärskar det svenska språket. Beställaren har således ett behov av tolktjänster för att kunna bedriva sina verksamheter på det sätt som lagen föreskriver.
Upphandlingen avser leda till att ramavtal tecknas med två (2) anbudsgivare. Avrop kommer att ske med rangordning som fördelningsnyckel.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser tillhandahållande av tolktjänster, i form av kontakt-, telefon- och videotolkning samt översättning av text för Tingsryds kommun.