601109-2021 - ResultatSverige-Nacka: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Huvudprojektledare stadsbyggnadsprojekt, Konkurrensutsättning av Tekniska konsulter
Referensnummer: KFKS 2021/1075
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar konsult i rollen som huvudprojektledare som ska ansvara för att leda ett antal stadsbyggnadsprojekt vad avser ekonomi, rapportering, avtalsskrivning och förhandlingar, gatukostnadsutredning och att delta i slutförandet av detaljplanearbetet och pågående genomförandeförberedelser såsom planering av genomförandet, projektering av allmänna anläggningar och fastighetsrättsliga åtgärder kopplade till detaljplan. Två konsulter söks, dock kan en konsult komma att antas om bara en konsult uppfyller kraven. Den här upphandlingen avser en förnyad konkurrensutsättning inom avtalsområdet: Tekniska konsulter 14270, Projektledning exploatering